Almanya’da Çalışmak Artık Eskisinden Çok Daha Kolay

Almanya’da iş bulmak çoğu kişinin hayali ancak Alman hükümetinin eski yasası ve benimsediği sıkı politika yüzünden bu süreç, oldukça çetin bir süreç olarak kabul ediliyordu. Fakat Almanya’da çalışmak isteyenleri sevindirecek bir haberimiz var. Artık iş bulma ve oturma ya da çalışma izni almak çok daha kolay.

 

Daha önce öncelikli olarak AB ülkelerine tanınan ayrıcalık tamamen kaldırıldı. Üstelik iş gücü arayan şirketler artık işe alacağı çalışanlar hakkında hükümete rapor vermek zorunda değil. Bilindiği üzere Almanya’daki bir şirket, yurtdışından bir çalışanı işe almadan önce aynı işi Almanya’da veya Avrupa Birliği ülkelerinde herhangi bir vatandaşın yapamayacağını gerekçeleriyle birlikte ispatlamak zorunda kalıyordu.

 

Almanya’da Çalışmak veya Eğitim Almak

Almanya'da Çalışmak Artık Eskisinden Çok Daha Kolay

Bir süredir nitelikli iş gücü bulma konusunda zorluk yaşayan Alman şirketleri, meclisten geçen yeni yasa tasarısıyla kolları sıvamaya başladı. Buna ek olarak eğitimlerini tamamlamış, Almancaya hakim ve elinde mesleki yeterlilik belgesi bulunan kişiler de 6 aylık bir süre boyunca Almanya’da çalışmak için iş veya meslek eğitimi alabilecek.

 

Ancak Alman hükümeti bu konuda gelecek olan kişilerin 6 aylık süre boyunca hayatlarını bağımsız olarak idame ettirebileceklerini kanıtlamalarını istiyor. Buna ek olarak mesleki yeterlilik belgelerini sunma şartını koyuyor. Daha önce sadece belirli mesleklerle sınırlandırılan iş imkanları, yeni yasa ile birlikte artık ihtiyaç duyulan her mesleğe yeni çalışanların işe alınmasını olanaklı kılıyor.

Almanya'da Çalışmak veya Eğitim Almak

Alman hükümetinin yaptığı tahminlere göre yıl sonuna kadar yaklaşık minimum 25 bin yeni çalışanın işe alınacağı düşünülüyor. Şunu da belirtmek gerekiyor ki, Almanya’da çalışmak için Almanca bilmek şart değil. Aslında Almanca bilme koşulu, kişinin başvuracağı işin kapsamına göre farklılık gösteriyor. Bazı işler, Almanya’daki yetkili kurumlardan sertifika talep ediyor. Ancak bazıları başlangıç seviyesinde ve hatta hiç dil bilmeme koşuluyla da yeni çalışanları işe alacak.

 

Bizler de yasada yapılan bu değişiklik ile ülkemizden birçok kişinin gurbete gitmeye karar vereceğini düşünüyoruz. Bu kararı alan vatandaşlarımız ilgili şirketlerin boş pozisyonlarına başvurarak, anlaşma sağlaması gerekiyor. Ardından Almanya vizesi ve çalışma izni almak için gerekli olan belgeleri tamamlaması yeterli olacaktır. Sitemizden Almanya’daki iş ilanları hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Yorumlar

mood_bad
  • Henüz yorum yapılmadı.
  • chat
    Yorum Yapmak İster misin?